Automaty vendingowe samoobsługowe - błyskawiczne i nowoczesne

Automaty samoobsługowe IRMATIC zapewniają większą kontrolę nad momentem odbioru i zwrotu narzędzi czy środków ochrony osobistej, a jednocześnie pomagają zmniejszyć koszty zatrudnienia i usprawnić procesy w firmie. To uniwersalne rozwiązanie doskonale sprawdzi się w produkcji, można też wykorzystać je w ochronie zdrowia i handlu.

Maszyny vendingowe samoobsługowe – co to jest?

Aparaty vendingowe to już nie proste urządzenia, które w zamian za kilka monet wydają napoje czy przekąski. Stojąca za nimi technologia rozwinęła się do tego stopnia, że mogą pełnić znacznie bardziej wymagające role.
 
W związku z tym odpowiedź na pytanie, czym są maszyny vendingowe i do czego służą, może być różna w zależności od okoliczności. Przede wszystkim mają one istotne zastosowanie w przemyśle. Pracownicy mogą szybko i wygodnie pobierać z maszyny potrzebne środki ochrony osobistej (maski, rękawice) czy narzędzia.
 

Czytnik kodów kreskowych i kodów QR pozwala automatom samoobsługowym na wygodne przyjmowanie zwrotów. Wystarczy zeskanować kod umieszczony na urządzeniu skrawającym lub innym przedmiocie, a automatycznie otworzy się schowek o odpowiednich wymiarach.

Możliwość konfiguracji ilości oraz rozmiaru schowków zapewnia pełną kompatybilność maszyny z wymaganiami firmy. Dzięki opcjonalnemu modułowi płatniczemu maszyna vendingowa może z kolei działać jako samodzielny sklep. Aparaty vendingowe wykorzystuje się też z powodzeniem w placówkach medycznych (klinikach, szpitalach, centrach krwiodawstwa i nie tylko). 

Automaty samoobsługowe – jak działają?

Oferowane przez IRMATIC maszyny vendingowe, mimo posiadania wielu zaawansowanych funkcji, charakteryzują się prostotą i intuicyjnością obsługi. Nowoczesne automaty vendingowe samoobsługowe naszej produkcji są wyposażone w duże, responsywne ekrany dotykowe. Za ich pomocą użytkownik może wybrać interesujący go typ działania (odbiór, zwrot) i produkt.

Istnieje możliwość użycia funkcji autoryzacji przed wydaniem produktu (per pracownik lub per grupa pracowników, w zależności od potrzeb i charakterystyki firmy), co jest szczególnie istotne w przypadku, gdy w maszynie znajdują się towary wymagające zwiększonego nadzoru, na przykład sprzęt medyczny lub drogie narzędzia. Kontrola dostępu daje gwarancję, że pracownik pobierze tylko przedmioty przewidziane dla jego stanowiska i w odpowiedniej ilości.

Aparaty vendingowe samoobsługowe – zalety i wady

Główna zaleta aparatów vendingowych to wygoda i oszczędność czasu. Urządzenia można ustawić w okolicy stanowisk pracy lub w szatniach. Dzięki temu pracownicy nie muszą udawać się do magazynu, aby odebrać lub zwrócić narzędzia, a mogą zrobić to bezpośrednio z poziomu hali produkcyjnej.

Firma może za jednym zamachem przyspieszyć odbiór i zwrot narzędzi oraz zmniejszyć ich zużycie, z uwagi na możliwość łatwego kontrolowania, czy nie jest ich pobierane zbyt dużo. Automaty samoobsługowe pozwalają na znaczącą redukcję kosztów w przedsiębiorstwie, dzięki większej kontroli wydań – bez obniżania wydajności pracy.

Co prawda vendingowe automaty samoobsługowe wymagają pewnej inwestycji, a także okresu wdrożeniowego, ale na dłuższą metę wiążą się z dużymi oszczędnościami, które to wynagradzają. Mogą także pomóc w budowaniu reputacji pioniera w branży, który chętnie sięga po nowe rozwiązania.