Automaty wydające - technologia na miarę XXI wieku

Przemysłowe automaty wydające to uniwersalne rozwiązanie dla nowoczesnych firm, które chcą usprawnić procesy udostępnienia towarów pracownikom. Zapewniają bezpieczeństwo, a jednocześnie wysoką wydajność i komfort – wszystko to w łatwym w obsłudze wydaniu.

Automaty wydające – czym są?

Maszyny wydające, to urządzenia służące do przechowywania i wydawania różnego rodzaju przedmiotów, takich jak rękawice i okulary ochronne, narzędzia skrawające czy produkty z branży medycznej – ubrania medyczne, środki dezynfekujące lub przyłbice. 
 
Działają 24h/7, w tym w święta i weekendy, bez potrzeby stałej obsługi przez magazyniera. Urządzenia oferowane przez IRMATIC charakteryzują się wysokim stopniem konfigurowalności – zarówno w zakresie typu, jak i wymiaru schowków.  
 
Szafa wydająca pomieści, w zależności od wybranych parametrów, nawet setki różnych przedmiotów. Zastosowanie czytnika kart RFID skraca czas logowania, co znacznie usprawnia proces wydawania i zapewnia nad nim większą kontrolę. Natomiast wbudowany skaner kodów kreskowych i kodów QR przyspiesza zwroty.
 

Szafa wydająca – rodzaje

Maszyny wydające IRMATIC posiadają schowki różnego typu. IRLocker może zostać wyposażony w przegrody w szufladach i skrytki, IRStock 945 w przegrody, a IRDrawer – przegrody w szufladach. To, które rozwiązanie będzie najlepsze, zależy między innymi od tego, w jakiej wielkości i ilości produkty (narzędzia, środki ochrony osobistej i nie tylko) firma planuje przechowywać.

Szafa wydająca jednego typu może być połączona z drugą. Istnieje też możliwość tworzenia bardziej zaawansowanych konstrukcji, obejmujących na przykład dwa automaty schowkowe IRStock 945 i jeden IRLocker. Ilość, rozmiar i układ schowków również może ulegać personalizacji w zależności od potrzeb firmy.

Jak działają przemysłowe automaty wydające?

Automaty wydające z jednej strony są bardzo zaawansowanymi technologicznie maszynami, a z drugiej – charakteryzują się łatwością obsługi. Wystarczy ustawić je w wybranej lokalizacji i wypełnić towarami. Dedykowane oprogramowanie pozwala na uzyskanie, w dowolnym momencie, informacji o aktualnym stanie wypełnienia maszyny, dzięki czemu można odpowiednio wcześnie złożyć zamówienie i uzupełnić braki.

Dla pracownika, który chce odebrać lub zwrócić towar, cały proces również nie należy do skomplikowanych. Szybki odbiór i zwrot wspomagają takie rozwiązania, jak skaner kodów kreskowych i kodów QR oraz dotykowy ekran. 

Firma może na przykład zastosować kontrolę dostępu, dzięki której do automatu z aparaturą laboratoryjną, środkami medycznymi czy narzędziami będą mieli dostęp tylko uprawnieni pracownicy. Autoryzacja per pracownik lub per grupa pracowników zapewni, że każdy będzie mógł pobrać tylko przedmioty odpowiednie do jego stanowiska, w optymalnej ilości.

Maszyny wydające – w jakich dziedzinach przemysłu są wykorzystywane?

Maszyny wydające znajdują zastosowanie w wielu różnych okolicznościach – w tym również tych nieoczywistych. Wykorzystywane w fabrykach przemysłowe automaty wydające można umieścić na przykład bezpośrednio na hali produkcyjnej czy w szatni – wszędzie tam, gdzie pracownicy pobierają regularnie różnego rodzaju narzędzia, artykuły BHP i urządzenia, które muszą później zwracać. 

Zlokalizowanie automatów wydających w pobliżu stanowisk pracy oszczędzi czas pracowników, którzy dzięki temu nie będą musieli udawać się do magazynu, niekiedy oddalonego nawet o kilkaset metrów. Szafa wydająca gwarantuje lepszą kontrolę nad tym, które narzędzia, kiedy i przez kogo są pobierane – łatwo jest zlokalizować ewentualne braki i sprawdzić, kto pobrał daną rzecz. To jednak tylko jedna z dostępnych opcji.

Również w sektorze ochrony zdrowia przydają się maszyny, które bezpiecznie i błyskawicznie wydają różnego rodzaju produkty (przykładowo aparaturę laboratoryjną, strzykawki, środki dezynfekujące czy ochrony osobistej) niezależnie od pory dnia i nocy. Automaty wydające pojawiają się w związku z tym między innymi w szpitalach, klinikach czy ośrodkach zdrowia. Dodatkowo mogą wydawać w pierwszej kolejności produkty tego samego typu o najkrótszej dacie ważności, aby zapobiec ich przeterminowaniu.

Możliwe jest również ustawienie automatów wydających przed sklepem lub w jego wnętrzu, tak aby klienci mogli szybciej i wygodniej odebrać swoje zakupy (w przypadku maszyn umieszczonych na zewnątrz – także w godzinach nocnych czy w weekendy).

 

Automaty wydające – czy warto?

Automatyzacja działań i zapewnianie pracownikom dostępu do niezbędnych przedmiotów 24h/7 to naturalna konsekwencja rozwoju technologicznego, który nastąpił w ostatnich latach. Takie rozwiązania, jak maszyny wydające, stają się priorytetem dla coraz większej ilości przedsiębiorstw z różnych branż.

Nie warto zostawać w tyle – wydawanie i przyjmowanie narzędzi oraz innych potrzebnych do pracy przedmiotów przy użyciu automatów wydających może zmniejszyć zużycie o nawet 50%. Wszystko to dzięki ograniczeniu nieprawidłowych i nadmiernych wydań. 

Inwestycja w automaty wydające IRMATIC to inwestycja w efektywną i wydajną pracę, a także w większe bezpieczeństwo obrotu narzędziami, urządzeniami lub środkami ochrony osobistej w przedsiębiorstwie.