Smart vending - nowoczesny sposób na wydawanie i zwrot towarów

Optymalizacja procesów biznesowych i zmniejszanie kosztów to podstawa dla każdej osiągającej sukcesy firmy. Dzięki smart vendingowi odbiór i zwrot narzędzi, środków ochrony osobistej czy środków medycznych będzie nie tylko szybki i prosty, ale też komfortowy i bezpieczny. Sprawne i łatwe zarządzanie w zakresie magazynowania, wydawania, zwrotów i planowania to oszczędności na wielu płaszczyznach.

Smart vending – co to?

Technologia smart vending to unowocześniona wersja klasycznych automatów vendingowych, wyposażona w szereg “inteligentnych” funkcjonalności. Charakteryzuje się takimi rozwiązaniami, jak skaner kodów kreskowych i kodów QR, ułatwiający identyfikację narzędzi i innych przedmiotów przy ich zwrocie, oraz czytnik RFID, pozwalający na lepszą kontrolę wydań.

Dzięki umieszczeniu maszyn smart vendingowych w pobliżu stanowisk pracy, w fabrykach (na halach produkcyjnych, w szatniach, stołówkach), a także w placówkach medycznych – szpitalach, klinikach, przychodniach czy centrach krwiodawstwa, skraca się dystans, jaki pracownik musi pokonać, aby pobrać potrzebne przedmioty. W ten sposób przyczyniamy się do uproszczenia łańcucha dostaw w firmie. 

Istnieje również możliwość ustawienia urządzeń na zewnątrz.

Jak działa smart vending?

Firma decydująca się na wdrożenie rozwiązań smart vending musi jedynie skonfigurować wybrane urządzenia do swoich potrzeb, ustawić je w wybranym miejscu, a następnie zatowarować. Dzięki temu zyska dostęp do automatycznie generowanych raportów i podglądu kluczowych danych związanych z działaniami użytkowników, umożliwiających sprawne składanie zamówień, kontrolę stanów towarowych i uzupełnianie braków magazynowych.

Od strony użytkowników cały proces korzystania z urządzeń smart vending jest niezwykle prosty. Wystarczy, że pracownicy dokonają uwierzytelnienia poprzez PIN lub kartę RFID, a następnie za pomocą ekranu dotykowego wybiorą odpowiednie ikony (na przykład odbiór towaru, zwrot). Odpowiednia skrytka otworzy się automatycznie po dopełnieniu wszystkich formalności.

Co można wydawać za pomocą smart vending?

Smart vending umożliwia szybkie i bezpieczne wydawanie przedmiotów o różnorodnych gabarytach i przeznaczeniu. 

Możliwość dostosowania wymiarów i typów schowków pozwala wykorzystywać automaty zarówno do wydawania niewielkich (na przykład środków ochrony osobistej, produktów medycznych), jak i dużych przedmiotów (chociażby narzędzi skrawających). Przy wydawaniu produktów posiadających określoną datę ważności maszyna będzie priorytetyzować te, które trzeba wykorzystać najszybciej.

Autoryzacja (per pracownik lub per grupa pracowników) przed wydaniem przedmiotów zapewni, że nie będą one pobierane w nadmiarze lub przez nieupoważnione osoby.

Smart vending – koszty

Wybierając rozwiązania z kategorii smart vending, możesz odczuwalnie obniżyć koszty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Maszyny vendingowe są samoobsługowe, co oznacza, że przedmioty mogą być wydawane i zwracane przez 24 godziny 7 dni w tygodniu, bez stałego nadzoru magazynierów.

Zautomatyzowane przyjmowanie i wydawanie towarów pozwala zmniejszyć zużycie wydawanych towarów nawet o 50%. Zmniejszenie ilości i typu narzędzi, środków ochrony osobistej i innych przedmiotów, które pracownik może pobrać ograniczy niewłaściwe pobrania i zapewni lepszą kontrolę nad procesem wydawczym. Mniejsze zużycie środków, dzięki wyeliminowaniu niewłaściwych wydań, to dodatkowe oszczędności czasu i pieniędzy, a także wyższy poziom bezpieczeństwa w firmie.

Smart vending – wady i zalety

Smart vending to skuteczny sposób na zwiększenie efektywności wydawania narzędzi i środków ochrony osobistej w firmie, przy jednoczesnym ograniczeniu związanych z nią kosztów. 

Dzięki pełnemu zautomatyzowaniu procesu wydawania i przyjmowania towarów, możliwy jest błyskawiczny odbiór niezbędnych narzędzi skrawających, rękawic, okularów czy półmasek. Weryfikacja dostępu za pomocą PIN-u lub karty RFID gwarantuje, że pracownik pobierze tylko tyle narzędzi, ile rzeczywiście potrzebuje i które są odpowiednie dla jego stanowiska pracy.

Pewnym wyzwaniem związanym ze smart vendingiem jest zadbanie o umożliwienie pracownikom, przyzwyczajonym do bardziej tradycyjnych metod odbioru i zwrotów przedmiotów niezbędnych do pracy, łagodnego przejścia na korzystanie z nowych rozwiązań. 

Wybierając urządzenia smart vending od IRMATIC, zyskujesz łatwe w obsłudze maszyny, z którymi poradzi sobie każdy pracownik. Możesz mieć pewność, że spotkasz się z indywidualnym podejściem, nakierowanym na maksymalne dopasowanie automatów vendingowych do potrzeb Twojej firmy.