Automaty wydające narzędzia - skuteczna optymalizacja procesu wydawczego

Automaty wydające narzędzia – jak działają?

Automaty wydające narzędzia to nowoczesne urządzenia do zarządzania zapasem magazynowym, wyposażone w szereg innowacyjnych funkcji. 

System IRMATIC pozwala między innymi na definiowanie produktu pod kątem poziomu zużycia narzędzia. Następnie w momencie wydania tego samego produktu, automat przydzieli ten z najwyższym poziomem zużycia. Tego typu inteligentne zarządzanie pozwala na pełne wykorzystanie produktu, co przekłada się na oszczędności zakupowe.

Zastosowanie czytnika RFID umożliwia skrócenie czas logowania, a co za tym idzie, także wydania narzędzi, jednocześnie zapewniając, że trafią one tylko w odpowiednie ręce (i jedynie w niezbędnej dla danej osoby, stanowiska lub działu ilości). Skaner kodów QR z kolei przyspiesza zwroty przedmiotów po zakończeniu pracy.

Autorskie oprogramowanie IRS Management System gwarantuje bezproblemowe i intuicyjne zarządzanie pracą automatu (dostępem do niego, kategoriami oraz stanem produktów i nie tylko). W razie potrzeby możliwe jest stworzenie dedykowanych rozwiązań, odpowiadających konkretnym wyzwaniom Twojej firmy i usprawniających jej pracę.
0 +
possible configurations
0
10 years of experience
0 +
innovative solutions

Szafy wydające narzędzia – jak nimi zarządzać?

Automaty wydające narzędzia nie wymagają stałego, fizycznego nadzoru magazyniera, w przeciwieństwie do tradycyjnego modelu wydawczego. Są w pełni samoobsługowe, zarówno w zakresie wydawania, jak i zwrotu towarów. Maszyny IRMATIC zostały wyposażone w duże, czytelne ekrany dotykowe, które wraz ze skanerami RFID i czytnikami kodów kreskowych oraz kodów QR zapewniają błyskawiczną, bezproblemową obsługę.

Odpowiednie skonfigurowanie reguły zapewnią ograniczenie nieprawidłowych wydań. Możliwe jest na przykład zastrzeżenie dostępu do danego produktu (i limitu częstotliwości pobrań) dla określonych osób, stanowisk czy działów, dzięki czemu nie trzeba będzie stale weryfikować, czy nie dochodzi do nieprawidłowości. Maszyna nie wyda narzędzia osobie autoryzowanej, co ma szczególne znaczenie w przypadku produktów o większej wartości.

Jednocześnie nic nie stoi na przeszkodzie, aby na bieżąco, zdalnie uzyskiwać informacje m.in. na temat stanu zaopatrzenia automatu, a nawet zintegrować go z wykorzystywanymi narzędziami do zarządzania przedsiębiorstwem i zautomatyzować proces składania zamówień. Moduł raportowy pozwala zweryfikować wydajność pracy, realne wykorzystanie poszczególnych narzędzi i szukać obszarów, na których można dokonywać usprawnień lub zmian.

Jakie narzędzia mogą wydawać szafy?

Szafy wydające narzędzia mogą być wyposażone w skrytki różnego typu i o różnych wymiarach, w związku z czym nadają się do zastosowania niezależnie od profilu fabryki. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby przechowywać w nich narzędzia skrawające czy ogółem elektronarzędzia, a także mniejsze przedmioty (młotki, wiertła, śrubokręty i nie tylko).

Wychodząc naprzeciw potrzebom klienta, IRMATIC udostępnia w ramach automatów IRLocker 945 funkcję ładowania przechowywanych w nich elektronarzędzi. W ten sposób narzędzie zwrócone przez jednego pracownika może zostać bez problemu naładowane i za jakiś czas pobrane przez kolejną osobę, na przykład w ramach następnej zmiany.

Układ skrytek w automatach jest zawsze dostosowywany do potrzeb klienta, co pozwala osiągać optymalne rezultaty w zakresie ładowności poszczególnych jednostek. Co istotne, istnieje również możliwość zwrotu narzędzia po wykorzystaniu – po rozpoznaniu przedmiotu (np. zeskanowaniu jego kodu QR) automatycznie otworzy się skrytka zdolna do jego pomieszczenia.

Automaty wydające narzędzia mogą występować pojedynczo bądź być łączone w zestawy z innymi jednostkami tego samego lub odmiennego typu. Wszystko zależy od tego, ile narzędzi i o jakich wymiarach chce umieszczać w nich dana firma.

W praktyce pozwala to na przechowywanie bardzo dużej ilości produktów na niewielkiej przestrzeni, dzięki czemu pracownicy zawsze mają szybki dostęp do tego, czego w danej chwili potrzebują.

Szafy wydające narzędzia – wady i zalety

Wśród głównych zalet automatów wydających narzędzia można wyróżnić oszczędność czasu i pieniędzy, z którą się wiążą. Pracownik nie musi pobierać narzędzi z głównego magazynu (nierzadko zlokalizowanego w znacznej odległości od stanowisk pracy), a zamiast tego może skierować się do maszyny umieszczonej w optymalnej lokalizacji.

Relatywnie niewielki rozmiar szaf wydających narzędzia pozwala bez przeszkód umieszczać je na stołówkach, w szatniach, na halach produkcyjnych lub w innych, odpowiednich w danych okolicznościach miejscach. W ten sposób pracownik nie musi poświęcać wiele czasu na etap przygotowania do pracy (lub zwrotu narzędzi po jej zakończeniu), a może bardzo szybko rozpocząć wypełnianie swoich obowiązków.

Natomiast kontrola poziomu zużycia, połączona z funkcją priorytetyzowania narzędzi o większym stopniu eksploatacji, umożliwia podejmowanie lepszych decyzji zakupowych i rozsądniejsze gospodarowanie zasobami. Jednocześnie kontrola dostępu zapobiega nadmiernemu zużyciu spowodowanemu pobieraniu narzędzi przez niewłaściwe osoby bądź w zbyt dużych ilościach.

Szafy wydające narzędzia mogą wymagać pewnego okresu wdrożenia, jako że jest to zupełnie inny proces wydawczy niż tradycyjna metoda (w ramach której wydawaniem i przyjmowaniem narzędzi zajmował się magazynier), do której niektórzy pracownicy są przyzwyczajeni. Jednak obsługa automatów jest na tyle intuicyjna, że na dłuższą metę nie powinna sprawiać problemów.

Contact Form