Czym są inteligentne magazyny i dlaczego warto w nie inwestować? Co sprawia, że to właśnie one w ostatnim czasie stają się popularne? Przedsiębiorcy nie mają wątpliwości, że dzięki nim zwiększa się między innymi konkurencyjność marki na rynku. Jakie jeszcze korzyści można osiągnąć, wdrażając procesy oparte na nowoczesnej technologii?
Poznaj zalety inteligentnych magazynów. Sprawdź, czy optymalizacja procesów magazynowania może być jeszcze prostsza.
Na czym polega optymalizacja procesów magazynowania?
Rozwój technologii w ostatnich latach znacznie przyspieszył, dzięki czemu przedsiębiorstwa mogą przebierać w rozwiązaniach, które wspierają ich działania zarówno w produkcji jak i w usługach. Optymalizacja procesów magazynowania ma miejsce niemal nieustannie. Ten trend można obserwować, odkąd zapotrzebowanie na produkty lub usługi w różnych sektorach rynku bezustannie rosną. Przedsiębiorcy wdrażają zatem różne rozwiązania, których celem jest zminimalizowanie kosztów oraz optymalne wykorzystanie zasobów, którymi dane przedsiębiorstwo dysponuje.
A więc reasumując, optymalizacja procesów magazynowych polega na zwiększaniu produkcji lub poprawianiu jakości usług przy minimalnych kosztach inwestycyjnych. Jeśli zastanawiasz się, czy to możliwe, to nasza odpowiedź brzmi: tak.
Czym jest Inteligentny Magazyn 4.0.?
Inteligentny Magazyn 4.0. jest częścią projektu Przemysł 4.0., a jego główną zaletą jest zautomatyzowanie podstawowych procesów, dzięki czemu pracę ludzi zastępują odpowiednio skonfigurowane maszyny, których działanie jest oparte o zasoby Internetu oraz między innymi sztuczną inteligencję. Inteligentny Magazyn to miejsce, w którym ewidencja, ustawianie towarów oraz pakowanie odbywają samoistnie pod nadzorem człowieka, ale bez jego zaangażowania fizycznego. I to właśnie jest największa różnica pomiędzy klasycznym magazynem a magazynem inteligentnym.
Oto największe korzyści z inwestycji w inteligentny magazyn 4.0.:
- usprawnione procesy logistyczne dzięki wykorzystaniu potencjału robotów,
- optymalne wykorzystywanie przestrzeni,
- płynnie działający łańcuch dostaw,
- większe moce przerobowe,
- eliminacja błędów,
- nie naraża zdrowia i życia pracowników, np. w magazynach wysokiego składowania,
- generowanie większych zysków.
Które procesy można zoptymalizować dzięki Inteligentnym Magazynom?
Biorąc pod uwagę współczesne rozwiązania, które już teraz są dostępne na rynku, to już dziś można zoptymalizować niemal wszystkie procesy, które mają miejsce w magazynach. Zastanawiasz się, co to oznacza? Możemy spodziewać się, że ten trend zaowocuje kluczową zmianą w tym sektorze. W niedalekiej przyszłości bowiem we wszystkich magazynach wielkopowierzchniowych lub w magazynach wysokiego składowania wszystkie czynności będą wykonywane przez roboty. Takie możliwości całkowicie zmieniają oblicze światowej gospodarki, mimo że wciąż nie wszyscy biorą pod uwagę taki bieg wydarzeń. W takich miejscach pracy człowiek przestaje być potrzebny. Maszyny sprawią, że procesy magazynowe będą przebiegały sprawnie i bez pomyłek.
Jedynym minusem takich zmian jest ich koszt. Stworzenie obiektu, który w 100 procentach będzie obsługiwany przez roboty, jest obecnie bardzo drogie. Jednak część przedsiębiorców decyduje się na częściowe wykorzystanie maszyn, by zmniejszyć poziom zatrudnienia, lub wyeliminować pomyłki. Automaty wydawcze i zdawcze to idealny przykład takich urządzeń, by uzyskać postawiony w firmie cel.
Co można zyskać dzięki automatom do optymalizacji procesów magazynowania?
Inwestycja w automaty, które umożliwiają przeprowadzenie skutecznej optymalizacji procesów magazynowania to przysłowiowy strzał w dziesiątkę dla tych firm i przedsiębiorstw, którym zależy na zmniejszeniu kosztów prowadzenia działalności gospodarczej przy optymalizacji zachodzących w niej procesach. Poprawne działanie tych maszyn nie jest zależne od człowieka. I to właśnie jest ich największą zaletą.
Automaty wydawcze są proste w obsłudze dzięki dużym i przejrzystym wyświetlaczom. Ułatwiają zarządzanie produktami, ale też nie sprawiają trudności kadrze. Do tego uzupełnienia braków magazynowych nie jest czasochłonne, ponieważ system generuje specjalne raporty okresowe, co ułatwia składanie zamówień.
A więc decydując się na automat wydawczy, zyskujesz:
- więcej wolnego czasu, ponieważ obowiązki zawodowe przejmuje system komputerowy,
- pewność, że zamówienia odzwierciedlają aktualne zapotrzebowanie przedsiębiorstwa,
- minimalizację kosztów,
- mniejsze zapotrzebowanie na zasoby ludzkie.
W jakich branżach już sprawdzają się Inteligentne Magazyny?
Automatyzacja powierzchni magazynowej to połączenie z sobą kilku ogniw, które finalnie samodzielnie generują przychód firmy. Oczywiście jest to związane z wdrożeniem między innymi odpowiednich etykiet z kodami kreskowymi, oraz oprogramowań do identyfikacji towarów. Kolejnym ważnym aspektem są wspomniane wcześniej automaty wydawcze, z których można pobrać odzież roboczą, niezbędne do pracy akcesoria lub zdać do nich zużyte już produkty po odbytej zmianie w pracy.
Obecnie Inteligentne Magazyny są wykorzystywane głównie w branży logistycznej. Organizacja pracy w tych nowoczesnych magazynach jest monitorowana przez system komputerowy, co znacznie minimalizuje zaangażowanie kadry w firmie. Inwestycja w taki magazyn to możliwość rozwoju, zdecydowanie większa przepustowość i mniej pomyłek.
Dopasuj funkcjonalność bezobsługowych maszyn do potrzeb firmy
Automaty wydawcze to nieskończona ilość możliwości. Z łatwością można je dopasować do potrzeb firmy. Wielkość i ilość półek zależy tylko i wyłącznie od wybranych przez przedsiębiorcę funkcji. W miejscach, w których już można z nich korzystać, pełnią one nieocenioną pomoc. Są funkcjonalne i praktyczne a do tego bezobsługowe. Ułatwiają wydawanie odzieży roboczej, kontrolę stanów magazynowych, a także generują raporty dotyczące stanów magazynowych. Zdecyduj się na inwestycję w automaty wydawcze, jeśli chcesz zminimalizować koszty prowadzonej firmy i jednocześnie zwiększyć przepustowość zachodzących w niej procesów. Skontaktuj się z nami — znajdziemy rozwiązanie szyte na miarę Twoich potrzeb.