Przechowywanie produktów niebezpiecznych oraz zwrotów przeznaczonych do całkowitej utylizacji w firmach produkcyjnych wymaga wdrożenia odpowiednich procedur.  Są one ściśle określone przez ustawodawcę, a przedsiębiorcom pozostaje zorganizować to w taki sposób, by nie narażać życia i zdrowia pracowników. Do utylizacji czyściwa, odpadów firmowych lub warsztatowych można wykorzystać potencjał maszyn zdawczych, które zalicza się do automatów vendingowych. Sprawdź, w jaki sposób to zrobić. 

Lubisz wdrażać innowacyjne rozwiązania? Sprawdź, jak skutecznie zorganizować proces utylizacji odpadów niebezpiecznych w firmie. 

Czym jest utylizacja odpadów w firmie?

Zgodnie z obowiązującym prawem do utylizacji odpadów zalicza się towary, które stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi oraz mogą spowodować degradację środowiska. Z tego powodu wprowadzone przepisy obligują przedsiębiorców poruszających, np. w branży medycznej do bezwzględnego stosowania się do nich. Tam, gdzie najwyższą ceną może być zdrowie pracowników, nie ma miejsca na kompromisy.

Utylizacja odpadów w firmie polega na odpowiednim segregowaniu, składowaniu oraz przekazywaniu do właściwych podmiotów wszystkich odpadów, które podlegają obowiązującej ustawie. 

Segregacja, przechowywanie i utylizacja odpadów niebezpiecznych w firmie — planowanie

Bez względu na rodzaj odpadów niebezpiecznych, przedsiębiorca jest zobligowany do zaplanowania całego procesu i dbania o to, by w żadnych okolicznościach nie było odstępstw od obowiązującego regulaminu. Jednak warto zwrócić uwagę na stopień trudności wywiązywania się z przyjętych procedur. Z pewnością nie powinny one utrudniać czynności wykonywanych w pracy. Pojemniki muszą być szczelne, łatwo dostępne i zabezpieczone przed wydzielaniem się ewentualnych oparów. Ich lokalizacja również nie jest bez znaczenia — warto je umieścić w bezpiecznej odległości od miejsca pracy, ale też nie za daleko. Wybór odpowiednich pojemników ma tutaj ogromne znaczenie. Warto jest przemyśleć każdą decyzję, by nie inwestować w produkty, które nie spełnią wszystkich oczekiwań i potrzeb.

Aspekty, na które warto zwrócić uwagę, wybierając automaty zdawcze do szpitali i laboratoriów na odpady do utylizacji z firmy:

  • wielkość,
  • pojemność,
  • szczelność,
  • trwałość,
  • automatyczne zamykanie i otwieranie.

Udział automatów zdawczych w utylizacji czyściwa

Idealnym rozwiązaniem do przechowywania i segregacji odpadów przeznaczonych do utylizacji są automaty zdawcze. Przejrzysty panel nawigujący z bezdotykowym wyświetlaczem jest łatwy w obsłudze i umożliwia otwarcie właściwej skrytki. Wielkość skrytek oraz ich właściwości można dopasować do indywidualnych potrzeb firmy, co czyni to rozwiązanie niezawodnym i skutecznym. Co ważne stosowanie automatów zdawczych w celu przechowywania odpadów przeznaczonych do utylizacji jest zgodne z obowiązującymi przepisami i zwiększa bezpieczeństwo pracowników. 

Zalety automatów zdawczych do utylizacji odpadów w firmie

Decydując się na zainwestowanie w automaty zdawcze, możesz z łatwością:

  • zwiększyć poziom bezpieczeństwa pracowników,
  • działać zgodnie z obowiązującym prawem,
  • wykorzystywać je w dowolnym miejscu,
  • dopasować ich funkcje i wielkość do indywidualnych potrzeb przedsiębiorstwa.

Wykorzystaj potencjał automatów zdawczych i zaplanuj proces utylizacji odpadów

Zadbaj o organizację pracy zgodnie z obowiązującymi przepisami i wybierz automat vendingowy od polskiego producenta. Skontaktuj się z naszym przedstawicielem, który rozwieje Twoje wszystkie wątpliwości logistyczne, zaproponuje najlepsze rozwiązanie i przedstawi koszty inwestycji. 

Sebastian Sawicki
Sebastian Sawicki

Manager w tworzeniu koncepcji i projektowaniu urządzeń wspomagających procesy z obszaru Industry 4.0 oraz Retail 3.0.

Prowadzi nadzór merytoryczny, technologiczny oraz finansowy nad nowymi projektami R&D z zakresu budowy urządzeń dla wybranych gałęzi przemysłu.