Organizacja pracy w magazynie wiąże się często ze żmudnym planowaniem i bezustannym czuwaniem nad kadrą. Zasady BHP są bezlitosne, a nieprzestrzeganie ich wiąże się z surowymi karami. A zatem w jaki sposób można skutecznie i płynnie monitorować wydawanie i przyjmowanie zwrotów z zakresu BHP? Odpowiedzią na potrzeby przedsiębiorców mogą być automaty wydawcze. 

Sprawdź, jak prawidłowo i zgodnie z zasadami BHP zorganizować wydawanie i przyjmowanie zwrotów produktów BHP w magazynie: odzieży roboczej, rękawic, kasków.

Czym są zasady BHP w magazynie?

Zasady BHP to zbiór zasad i norm, których celem jest zapewnienie pracownikom bezpieczeństwa i higieny w czasie przebywania na terenie zakładu pracy. Są one dokładnie określone między innymi w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej, które zostało zatwierdzone 26 września 1997 roku. W zależności od sektora, do której zalicza się dana firma, te wytyczne mogą się od siebie różnić.

Aby zapoznać się szczegółowo z narzuconymi przez ustawodawcę przepisami, w pierwszej kolejności należy określić między innymi rodzaj magazynu (np. wysokoskładowy lub niskoskładowy).

Na barkach właścicieli magazynów spoczywa wiele obowiązków oraz ogromna odpowiedzialność. Są oni zobligowani między innymi do:

  • podzielenia magazynu na bezpieczne strefy: ruchu i magazynowania,
  • zadbanie o prawidłowe oświetlenie, wentylację, temperaturę, natężenie hałasu;
  • zapewnienie dostępu pracownikom do odzieży ochronnej, rękawic, kasków oraz innych produktów, które są określone w rozporządzeniu.

O ile planowanie organizacji pracy kadry odbywa się cyklicznie, a przygotowanie magazynu pod względem technicznym niemal jednorazowo, to już dostęp do odzieży ochronnej, czyli wydawanie produktów oraz ich odbieranie, może powodować zamieszanie i nieścisłości. Pracownik powinien w miejscu pracy mieć odpowiednie zabezpieczenie, dostosowane do panujących tam warunków. Ale są sytuacje nagłe, których nie da się przewidzieć, np. w godzinach nocnych następuje uszkodzenie kasku lub rękawice. Magazynier, który pracuje bez odzieży ochronnej łamie prawo, a jeśli w tym czasie dojdzie do nagłego wypadku w miejscu pracy, to do odpowiedzialności zostanie pociągnięty właściciel firmy. 

Tylko stały dostęp do odzieży ochronnej, narzędzi lub innych niezbędnych produktów w miejscu pracy może rozwiązać ten problem. 

Jak wydawać produkty BHP zgodnie z prawem?

Każdy zarządca magazynu ma dwie opcje, by regularnie i zgodnie z potrzebami pracowników zapewnić im stały dostęp do artykułów z zakresu BHP, co dokładnie regulują obowiązujące normy prawne.

Pierwsza opcja polega na zatrudnieniu pracownika biurowego, który w godzinach pracy magazynierów będzie odpowiadał za wydawanie odzieży ochronnej i przyjmowanie zużytych elementów. Do jego obowiązków może należeć również dysponowanie stanami magazynowymi i kompletowanie zamówień artykułów BHP zgodnie z potrzebami kadry. Decydując się na takie rozwiązanie, trzeba również zwrócić uwagę na kwestię czasu pracy. Jeśli przedsiębiorstwo pracuje w trybie zmianowym, to pracownik na tym stanowisku również powinien mieć swoich zmieników. 

Drugą z możliwych opcji jest zainwestowanie w automaty wydawcze, w których można umieścić między innymi niezbędne do pracy artykuły. Takie rozwiązanie w połączeniu z nowoczesnym systemem może nie tylko wydawać odzież ochronną, ale też przyjmować zwroty, a także generować niezbędne raporty.

Zalety optymalizacji procesów wydawczych zgodnie z zasadami BHP w magazynie

Optymalizacja procesów wydawczych w magazynie zgodnie z zasadami BHP to przede wszystkim zapewnienie stałego dostępu do odzieży ochronnej. W czasie nieszczęśliwych wypadków to pracodawca będzie przesłuchiwany pod zarzutem dopuszczenia się nieprawidłowości, jeśli pracownik nie miał odpowiedniego zabezpieczenia.

Należycie zoptymalizowane działanie magazynów pod względem BHP to przede wszystkim działanie zgodnie z prawem i nienarażanie pracowników na utratę zdrowia lub życia. 

Jeśli pracodawca zadba o odpowiedni przepływ artykułów ochronnych w magazynie, to z pewnością:

  • pracownicy będą czuli się bezpiecznie,
  • będzie działał zgodnie z obowiązującymi przepisami i normami,
  • uniknie stresu związanego z nagłymi sytuacjami,
  • w nagłych okolicznościach odpowiednia dokumentacja potwierdzi, że pracownik miał zapewniony dostęp do artykułów chroniących.

Automaty wydawcze w magazynie w świetle zasad BHP

Obecnie w wielu branżach dochodzi do automatyzowania procesów, za które dotychczas odpowiadali ludzie. Problemy kadrowe oraz bezustannie rosnące koszty zatrudnienia sprawiają, że przedsiębiorcy szukają lepszych i bardziej ekonomicznych rozwiązań. Z pomocą przychodzą oczywiście innowacyjne rozwiązania, które świetnie sprawdzają się bez względu na panujące warunki pogodowe czy też porę dnia. Automaty wydawcze, bo o nich mowa, są dostępne 24/7 i można je dostosować do potrzeb konkretnej firmy. Co ważne, te nowoczesne maszyny ułatwiają prowadzenie firmy zgodnie z przepisami BHP — dzięki nim każdy pracownik może mieć stały dostęp, np. do odzieży ochronnej.

Atutem automatów wydawczych jest z pewnością nie tylko estetyczny wygląd, ale przede wszystkim funkcjonalność. Dzięki zastosowaniu odpowiednich systemów mogą wyręczyć pracowników z takich czynności jak raportowanie i analiza stanów magazynowych. Ponadto mogą one pozytywnie wpłynąć na usprawnienie dystrybucji wydawania i zwrotów np. odzieży ochronnej. Automaty wydawcze to odpowiedź, na potrzeby dużych i małych przedsiębiorstw, w których wdrożona jest praca zmianowa, a koszty utrzymania firmy trzeba redukować, np. ze względu na niską rentowność.

Zredukuj koszty zakupu artykułów BHP w magazynie z innowacyjnymi rozwiązaniami — wybierz nowoczesny automat wydawczy

Zarządzanie przedsiębiorstwem wymaga decyzyjności. Najczęściej, by wypracować oszczędności, w pierwszej kolejności konieczna jest inwestycja. Sfinansowanie innowacyjnych rozwiązań to jednak przyszłościowa decyzja i z pewnością opłacalna. Niemal bezobsługowe automaty wydawcze świetnie sprawdzają się w wielu branżach, ponieważ ich działanie może zostać skonfigurowane według potrzeb firmy. Z łatwością można w nich zmienić liczbę skrytek, lub ich wymiary, by spełniały nawet najbardziej wygórowane oczekiwania przedsiębiorców. A duży ekran i proste komunikaty sprawiają, że są one łatwe w obsłudze.

Podejmij przemyślaną decyzję i zainwestuj w nowoczesne, estetycznie wykonane automaty wydawcze, dzięki którym zredukujesz zatrudnienie i poprawisz płynność dystrybucji wybranych artykułów. Skontaktuj się z nami, jeśli chcesz poznać ich możliwości. 

Sebastian Sawicki
Sebastian Sawicki

Manager w tworzeniu koncepcji i projektowaniu urządzeń wspomagających procesy z obszaru Industry 4.0 oraz Retail 3.0.

Prowadzi nadzór merytoryczny, technologiczny oraz finansowy nad nowymi projektami R&D z zakresu budowy urządzeń dla wybranych gałęzi przemysłu.