Zastanawiasz się, jak zoptymalizować wykorzystanie elektronarzędzi w firmie pod kątem ładowania baterii akumulatorowych? Z pewnością to zadanie nie zalicza się do najprostszych, jeśli dysponuje się kadrą, która liczy kilkadziesiąt osób. W dużych firmach warto inwestować w innowacyjne rozwiązania. Sprawdź, jak usprawnić korzystanie z narzędzi elektrycznych na terenie zakładu pracy.

Sprawdź, jak optymalnie zorganizować dysponowanie elektronarzędziami z ładowarkami w firmie.

Specyfika pracy przy pomocy elektronarzędzi z ładowarkami

W przypadku jednoosobowych działalności lub małych firm organizacja pracy jest dużo łatwiejsza niż w przypadku komórek, które zatrudniają kilkudziesięciu lub kilkuset pracowników. Każdy pracownik ma dokładnie określone zadania i musi wywiązywać się z tych obowiązków. Jednak organizacja czasu pracy każdej jednostki w firmie już wcale nie jest taka prosta. Zwłaszcza gdy pracodawcy zależy na dużej efektywności. Oczywiście — przerwa na lunch w pracy jest normą, z której nikt nie zamierza rezygnować. Ale optymalizacja zadań w stosunku do czasu pracy, to już nie lada wyczyn.

Specyfika firm usługowych i produkcyjnych jest nieco inna niż np. firmy stricte biurowe. Kadra pracownicza potrzebuje do wykonywania codziennych obowiązków zestawu narzędzi, który jest sprawny i umożliwia swobodną pracę przez minimum 8 godzin. Wbrew pozorom w przypadku elektronarzędzi to zadanie nie jest już takie proste. Jak osiągnąć płynność w przypadku każdego pracownika? Firmy korzystające z elektronarzędzi stosują różne techniki mające na celu poprawę wydajności pracy, jednak najczęściej wiąże się to z tworzeniem kolejnych stanowisk pracy. A w pewnym momencie może okazać się, że taki system wcale nie jest opłacalny.

Być może zainteresuje Cię również to → Wydawanie towarów z magazynu. Jak zorganizować ten proces?

Ładowanie elektronarzędzi – jak to zorganizować?

W jaki sposób zwiększyć dostęp do akumulatorów w elektronarzędziach lub samych elektronarzędzi? I jak zorganizować przepływ narzędziami między pracownikami, by nie stracić nad tym procesem kontroli? Magazynier, który zajmuje się wydawaniem narzędzi oraz przyjmowaniem zwrotów, aby skutecznie koordynować takie działania, musiałby być dostępny przez dwie lub trzy zmiany w firmach produkcyjnych, które wybrały taki właśnie system pracy. Właściciele firm szybko stwierdzą, że to nie będzie opłacalne, ponieważ utrzymanie trzech dodatkowych pracowników w takich przypadkach generuje duże koszty miesięczne. Na szczęście nowoczesne rozwiązania są w stanie zautomatyzować ten proces przy niewielkim zaangażowaniu kadry pracowniczej.

Ładowanie elektronarzędzi na terenie firmy może się bowiem odbywać np. z wykorzystaniem inteligentnych magazynów. Pod tą nazwą kryją się różne urządzenia. Wśród nich znajdziemy między innymi kompaktowe automaty, które są wyposażone w intuicyjny panel dotykowy. Ich zadaniem jest wydanie określonego elektronarzędzia oraz przyjęcie zwrotu, gdy, np. bateria będzie rozładowana lub narzędzie przestanie być potrzebne. W ten sposób po ośmiogodzinnej zmianie można wszystkie baterie naładować, by na kolejnej zmianie kadra miała do swojej dyspozycji pełen pakiet naładowanych baterii do elektronarzędzi. 

Automatyczna szafa do ładowania elektronarzędzi – czy to ma sens?

Oczywiście, że tak. Coraz więcej firm decyduje się na stworzenie  automatycznej, wewnętrznej wypożyczalni na terenie firmy, ponieważ:

  • w ten sposób mogą zdalnie kontrolować wykorzystanie sprzętu oraz szybko określić, które urządzenia elektryczne mają największe zapotrzebowanie,
  • taki system ułatwia uzupełnianie braków w sprzęcie elektronicznym wykorzystywanym przez pracowników,
  • obsługa inteligentnych wypożyczalni na elektronarzędzia minimalizuje zaangażowanie pracowników do absolutnego minimum,
  • pracodawca nie musi w każdym miesiącu utrzymywać dodatkowych miejsc pracy, np. na stanowisku magazynier,
  • dystrybucja i zwroty odbywają się w płynnym procesie,
  • pracodawca ma dostęp do wszystkich danych i może je swobodnie analizować,
  • dzięki wykorzystaniu automatu z wypożyczalnią sprzętu elektronicznego skutecznie ograniczasz zużycie produktów — nawet do 50%.

Być może zainteresuje Cię również to → Inteligentny magazyn. Optymalizacja procesów magazynowania może być jeszcze prostsza?

Poznaj ofertę innowacyjnych szaf na elektronarzędzia…

Jeśli szukasz inteligentnych rozwiązań do swojej firmy, skorzystaj z nowoczesnych automatów vendingowych, które pomogą Ci usprawnić pracę kadry na terenie zakładu pracy. Skontaktuj się z naszym przedstawicielem, a stworzymy automatyczną wypożyczalnię elektronarzędzi dopasowaną do Twoich potrzeb.

Sebastian Sawicki
Sebastian Sawicki

Manager w tworzeniu koncepcji i projektowaniu urządzeń wspomagających procesy z obszaru Industry 4.0 oraz Retail 3.0.

Prowadzi nadzór merytoryczny, technologiczny oraz finansowy nad nowymi projektami R&D z zakresu budowy urządzeń dla wybranych gałęzi przemysłu.