W każdym zakładzie pracy, bez względu na wielkość, obowiązują zasady bezpieczeństwa i higieny pracy. Są one opracowywane zgodnie z potrzebami konkretnej firmy, dlatego mogą się od siebie różnić. Jednak finalnie ich cel jest zawsze taki sam — umożliwiają pracę zgodną z wytycznymi, by każda czynność była bezpieczna. Zasady te obowiązują również w przypadku ładowania akumulatorów w narzędziach elektrycznych. Sprawdź, co trzeba o tym wiedzieć.

Poznaj najważniejsze zasady ładowania akumulatorów w narzędziach elektrycznych. Co zrobić, by ten proces był bezpieczny?

Jakie zasady bezpieczeństwa trzeba spełniać podczas ładowania akumulatorów?

Korzystanie z baterii akumulatorowych, które są nieodzownym elementem elektronarzędzi, wymaga uwzględnienia tego wśród zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, które obowiązują na terenie zakładu pracy. I nie mam od tej zasady żadnego odstępstwa, ponieważ to obowiązujące w Polsce prawo narzuca na pracodawców tę powinność. Co więcej, jest to niezbędne ogniwo w potężnym łańcuchu bezpieczeństwa. 

Odpowiednia instrukcja BHP przy eksploatacji baterii akumulatorowych zmniejsza ryzyko wystąpienia wypadku przy pracy. Natomiast opracowanie takiego dokumentu skutecznie zwiększa poziom bezpieczeństwa kadry. 

W każdej instrukcji z zasadami bezpieczeństwa, która dotyczy bezpośrednio ładowania akumulatorów, znajdują się takie informacje, jak:

  • miejsce ładowania baterii akumulatorowych na terenie firmy,
  • co należy zrobić z rozładowaną baterią, 
  • na czym polega bezpieczne ładowanie akumulatorów,
  • kto i w jaki sposób może umieścić baterię akumulatorową w listwie ładującej,
  • ile czasu może ładować się bateria akumulatorowa,
  • gdzie znajduje się bateria naładowana, która umożliwi kontynuowanie pracy. 

Być może zainteresuje Cię również to → Wydawanie towarów z magazynu. Jak zorganizować ten proces?

Dlaczego BHP wśród zasad ładowania akumulatorów jest tak ważne?

Dysponowanie sprzętem elektronicznym, który jest każdego dnia wykorzystywany na terenie zakładu pracy, wymaga stosowania się do określonych zasady, by zapewnić kadrze wysoki poziom bezpieczeństwa. Wbrew pozorom, do nieszczęśliwych wypadków często dochodzi z powodu nieumyślności pracowników, lub totalnie przypadkiem. Z tego powodu każdy pracownik, który przebywa na terenie zakładu pracy i korzysta z elektronarzędzi, obligatoryjnie powinien zostać zaznajomiony z zasadami bezpiecznego ładowania baterii akumulatorowych. To obowiązek każdego przełożonego. 

Dostosowując się do obowiązującego prawa, pracodawca przede wszystkim jest chroniony, gdy coś się wydarzy. Kolejnym istotnym argumentem jest działanie zgodnie z prawem, jednocześnie skutecznie redukując poziom niebezpieczeństwa. W ten sposób dochodzi również do eliminacji przestoju w firmie i jednocześnie poprawy wydajność kadry, co finalnie pozytywnie wpływa również na generowane zyski firmy. 

Być może zainteresuje Cię również to → Zasady BHP w magazynie, czyli jak wydawać i przyjmować zwroty

Jak spełnić wymogi określone przez inspektora w zakresie bezpiecznego ładowania akumulatora?

Organizacja pracy na terenie firmy jest częścią bardzo indywidualną. To od właściciela zależy, jaką formę spełniania obowiązków wybierze. A wybór jest bardzo duży. Można stosować się do nich przez stworzenie specjalnych stref ładujących akumulatory bateryjne. Kolejną opcją jest wydzielenie miejsca do ładowania baterii na każdym stanowisku pracy. Jednak coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na skorzystanie z inteligentnych magazynów, które umieszczają w centralnej części zakładu pracy. Opcja odbierania nowych baterii i zdawania zużytych akumulatorów ułatwia dysponowanie akcesoriami narzędziowymi i sprawia, że osoba nadzorująca będzie mogła ten proces obserwować. Do tego inwestując raz w szafę do elektronarzędzi, można skutecznie zredukować dodatkowe koszty miesięczne w postaci utrzymania specjalnych miejsc pracy.

Skorzystaj z innowacyjnych rozwiązań i zamów nowoczesną szafę na elektronarzędzia

Jeśli dość już masz testowania zawodnych urządzeń i sposobów na spełnienie wymagań inspektora ds. Bezpieczeństwa i Higieny Pracy, umów się na spotkanie z przedstawicielem Irmatic. Zajmujemy się produkcją innowacyjnych szaf narzędziowych oraz szaf na elektronarzędzia i chętnie dopasujemy nasz produkt do Twoich indywidualnych potrzeb.

Sebastian Sawicki
Sebastian Sawicki

Manager w tworzeniu koncepcji i projektowaniu urządzeń wspomagających procesy z obszaru Industry 4.0 oraz Retail 3.0.

Prowadzi nadzór merytoryczny, technologiczny oraz finansowy nad nowymi projektami R&D z zakresu budowy urządzeń dla wybranych gałęzi przemysłu.